BattleGroundsTurkiye

optimizasyon
FPS ve Server Sorunları Hakkında

23 posts in this topic

Sevgili PUBG oyuncuları,

Düşük FPS ve Server Lag'ları gibi sorunlar yaşandığınızın farkındayız. Bu post'ta bu sorunları nasıl ele aldığımızı ve gelecek planımızı nasıl yaptığımızı aktarmaya çalışacağız. Umuyoruz ki açıklamalar; oyunu aldıktan sonra düşük fps'ler ve lag'lar yüzünden hayal kırıklığı yaşayan oyuncularımızı biraz olsun tatmin edecektir.

Öncelikle, oyunun hala erken-erişim sürecinde olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Erken erişim oyunun herkese açık şekilde Beta sürecine devam etmesi anlamına gelir. Erken erişim, oyunda bug'ların giderilmesi, grafik ve işlemci optimizasyonları, server'ın efektif şekilde yapılandırılması ve oyunculardan gelen feedback'lerin değerlendirilerek gerekli görüldüğünde uygulanmaya konması gibi uzun ve zahmetli süreçleri içinde barındırır. 

Bu optimizasyon sürecinin zaman aldığını ve sadece bir patch ile çözemeyeceğimizi bilmelisiniz. Bu sürecin daha önce yaptığımız duyuruda yaklaşık 6 ay kadar süreceğini belirtmiştik. Fakat bu süre zarfında oyun her geçen gün biraz daha pürüzsüz hale gelecek ve ciddi sorunların pek çoğu daha yakın tarihlerde giderilmiş olacak. 

Sizlerden aldığımız geri dönüşler neticesinde optimizasyon takvimini bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Mevcut çalışmalarımız:

- İşlemci üzerindeki yükü azaltmak ve GPU'nun tam kapasiteyle çalışmasını sağlamak
  * Yüksek yoğunluklu alanlarda fps düşmelerini engellemek
  * Bütün grafik seçenekleri için fps 'yi arttırmak

Planlanan zaman : 14 Nisan

- Bina ve bitki modellerinin optimize edilerek uzaktan görünüş render yavaşlatmalarının giderilmesi 
  Planlanan zaman : 7 Nisan

- Sonraki adımlarda:
  * Zemin ve okyanus gölgelerinde render performansının iyileştirilmesi
  * Bina duvarlarının oluşmasındaki CPU yükünü hafifletme
  * Ekran belleğinin kullanımının azaltılması (Şimdiden bu kullanımı 1 GB'a indirdik)

Teşekkür ederiz!

1 person likes this

6 hours ago, BattleGroundsTurkiye said:

Sevgili PUBG oyuncuları,

Düşük FPS ve Server Lag'ları gibi sorunlar yaşandığınızın farkındayız. Bu post'ta bu sorunları nasıl ele aldığımızı ve gelecek planımızı nasıl yaptığımızı aktarmaya çalışacağız. Umuyoruz ki açıklamalar; oyunu aldıktan sonra düşük fps'ler ve lag'lar yüzünden hayal kırıklığı yaşayan oyuncularımızı biraz olsun tatmin edecektir.

Öncelikle, oyunun hala erken-erişim sürecinde olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Erken erişim oyunun herkese açık şekilde Beta sürecine devam etmesi anlamına gelir. Erken erişim, oyunda bug'ların giderilmesi, grafik ve işlemci optimizasyonları, server'ın efektif şekilde yapılandırılması ve oyunculardan gelen feedback'lerin değerlendirilerek gerekli görüldüğünde uygulanmaya konması gibi uzun ve zahmetli süreçleri içinde barındırır. 

Bu optimizasyon sürecinin zaman aldığını ve sadece bir patch ile çözemeyeceğimizi bilmelisiniz. Bu sürecin daha önce yaptığımız duyuruda yaklaşık 6 ay kadar süreceğini belirtmiştik. Fakat bu süre zarfında oyun her geçen gün biraz daha pürüzsüz hale gelecek ve ciddi sorunların pek çoğu daha yakın tarihlerde giderilmiş olacak. 

Sizlerden aldığımız geri dönüşler neticesinde optimizasyon takvimini bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Mevcut çalışmalarımız:

- İşlemci üzerindeki yükü azaltmak ve GPU'nun tam kapasiteyle çalışmasını sağlamak

- Bina ve bitki modellerinin optimize edilerek uzaktan görünüş render yavaşlatmalarının giderilmesi 

- Sonraki adımlarda:
  * Ekran belleğinin kullanımının azaltılması (Şimdiden bu kullanımı 1 GB'a indirdik)

Teşekkür ederiz!

oyuna tıklayınca 30 sn oyunda gözüküyorum fakat sonra beni steam calışıyor moda geri donuyor çözümünde yardımcı olurmusunuz sistem özelliklerim yeterli

Sunuculardaki lagı düzeltmek çok mu zor

On 04.04.2017 at 11:07 PM, KacaKTV said:

Sunuculardaki lagı düzeltmek çok mu zor

Düzeltildi ve herhangi bir sorun oluşursa düzeltilmeye devam edilecek sabırlı olun

1 hour ago, MuratGulas said:

Düzeltildi ve herhangi bir sorun oluşursa düzeltilmeye devam edilecek sabırlı olun

Yo düzeltilmedi oyunun başında lag yüzünden kaç kere öldüm

On 04.04.2017 at 2:38 PM, BattleGroundsTurkiye said:

Sevgili PUBG oyuncuları,

Mevcut çalışmalarımız:

- Sonraki adımlarda:

Teşekkür ederiz!

Umarım 14 Nisanda gözle görülür bir fps artışı yaşanır. 7 Nisan patch'i içinde bitki modellemelerinin optimize edilmesi eski nesil gpu'ları bir nebze rahatlatacaktır. Güncellemeleri merakla bekliyoruz...

Tüm grafik seçeneklerinde ortalama olarak aynı fps değerini alıyorum ancak envanter menüsünü açtığım ve kapattığım sırada 1-2 saniyelik donma , git-gel yaşıyorum sebebi nedir ?

merhabalar bahsettiğiniz 14 nisan optimizasyon patchi 20 nisana mı ertelendi acaba ?

AMD Ekran kartlarında köşelerde artifacts olarak tabir edilen siyah noktalar oluşuyor. Fakat bu noktalar sadece evin icine girildiği zaman belirgineşiyor. Açık dünyada böyle bir problem yok. Bununda ele alınması lazım. 

hanı abı 14 nısan dedınız sıze guvendık oyunu onceden aldık 2 haftadır oyunu aldık bedawaya bıseyler yapmaya calısıoz fpsden dolayı oyun oynayamıyoruz madem yapamıcaksınız verdıgınız tarıhte durustce soyleyın 20 - 30 nısan dıyın 14 nısan dıyıp mılletıde kandırmanın bı alemı yok .

@cihat 14 Nisan diye illa net 14 Nisan olacak diye bir şey yok. Ayrıca orada "Kesin tarih 14 Nisan" yazılmamış. Planlanan zaman yazılmış, yani tahmini bir süre veriliyor. Tahmini verilen sürenin üstünden 2 gün geçmiş direk adamlara "dürüstçe söyleyin adam gibi" bilmem ne diyerek milleti triggerlama. Güncellemeyi konuyu açan kişi değil, oyun yapımcıları getiriyor. Yani BattleGroundsTurkiye sadece bir elçi. Ben sabırla bekliyorum, gerekirse 1 ay geçsin yine beklerim. Bu oyun eninde sonunda adam olacak sonuçta, amma bugün amma yarın önemli değil. Sabırla bekliyoruz güncellemeleri. Teşekkürler

gül gül öldüm amk her grafik seçeneğinde fpsi yükseltmek he şkfsdjgşsldfghjslşfdhhjnsljnsbşsbdklnsb

Merhabalar,

Öncelikle bu sıkı çalışma için teşekkür ederim. Oyunun İngilizce bölümünü kullanmaktansa, kendi insanımın forumunu kullanmam çok daha isabetli oldu diye düşünüyorum. Optimizasyon sorunu yaşayan arkadaşlara anlatmak istediğim birkaç şey var. Bunlar; oyunu ilk aldığımda optimizasyon sorunları ile oynayamayacağımı samıştım; fakat herhangi bir sorun yaşamadım. Sadece araçla ilerlerken, dokuların çok hızlı yüklenmesinden mütevellit bazı sıkıntılar/donmalar oluşuyor. NVIDIA yonga setli ekran kartı kullanan arkadaşlara tavsiyem, Nvidia Denetim Masası'ndan oyunu ekleyip, orada ince ayar yapmanı ve son güncellemeleri yüklemeniz yönündedir. Oyuna girerken, arkaplanda çalışan tüm programları kapatmanız (steam ve discord açık olacaktır) ve eğer RAM'iniz 8GB ve altı ise USB bellek ile Readyboost yapabilirsiniz. Çok etki etmese de (bir RAM olmasa da), azıcık etki edecektir. 

Bu anlattıklarım elbette çözüm değil; fakat bu anlattıklarmla biraz daha iyi oyun deneyimi kazanabilme şansınız olacaktır.

İyi oyunlar.

14 Nisan mı ? Bu yazıya güvenip 2 gün önce aldım oyunu ve fps yüzünden oyundan soğumak üzereyim. İlk önce sorun bende mi diye düşündüm ve sonra izlediğim birkaç yayıncının da "yeni güncelleme yüzünden bir süre PUBG çekemeyecem" demesi üzerine oyuncuları çok dikkate almadığınızı düşünmeye başladım. Umarım oyuncu şikayetlerini, görüşlerini dikkate alır ona göre önceliğinizi araba renklerine değil problemlere yöneltirsiniz....

On 4/23/2017 at 4:10 AM, Barizard said:

14 Nisan mı ? Bu yazıya güvenip 2 gün önce aldım oyunu ve fps yüzünden oyundan soğumak üzereyim. İlk önce sorun bende mi diye düşündüm ve sonra izlediğim birkaç yayıncının da "yeni güncelleme yüzünden bir süre PUBG çekemeyecem" demesi üzerine oyuncuları çok dikkate almadığınızı düşünmeye başladım. Umarım oyuncu şikayetlerini, görüşlerini dikkate alır ona göre önceliğinizi araba renklerine değil problemlere yöneltirsiniz....

Merhaba Barizard,

Bağlantı ve optimizasyon geliştirmeleri şu anda birinci öncelik konumunda. Ama bu tabii başka şeyler askıya alındı demek değil. Her yama ile sorunlar bir bir azaltılırken, oyuna da yeni şeyler ekleniyor. Erken Erişim sürecinde de bazı pürüzlerin yaşanması doğal diye düşünüyorum. 

Yaptığım testlerin ekran görüntülerini sizlerle paylaşmak istedim. Oyunu bütün seçenekler Ultra olarak oynuyorum, oynarken rastgele aldığım birkaç ekran görüntüsünü de ekliyorum. Kullandığım bilgisayarın özellikleri:

• İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64-bit
  • İşlemci: Intel i7 6700 @3.4GHz
  • Ekran Kartı: NVidia GTX 1060
  • RAM: 16GB @1069MHz

3.thumb.png.4b6d953e31a2f54d65aae8b5bd1bf8ef.png

4.thumb.png.8e6a5757f07ba01b03a0d62852feac5b.png

7.thumb.png.d273e2fac992c230793d19287a7ad33c.png

11.thumb.png.123f0344e88a86004678f6dec6a64061.png

Gördüğünüz gibi, bu bilgisayar parçaları ile oyunu her şey Ultra seçili iken, 50-60 FPS arası oynuyorum.

3 hours ago, BattleGroundsTurkiye said:

Merhaba Barizard,

Bağlantı ve optimizasyon geliştirmeleri şu anda birinci öncelik konumunda. Ama bu tabii başka şeyler askıya alındı demek değil. Her yama ile sorunlar bir bir azaltılırken, oyuna da yeni şeyler ekleniyor. Erken Erişim sürecinde de bazı pürüzlerin yaşanması doğal diye düşünüyorum. 

Yaptığım testlerin ekran görüntülerini sizlerle paylaşmak istedim. Oyunu bütün seçenekler Ultra olarak oynuyorum, oynarken rastgele aldığım birkaç ekran görüntüsünü de ekliyorum. Kullandığım bilgisayarın özellikleri:

Gördüğünüz gibi, bu bilgisayar parçaları ile oyunu her şey Ultra seçili iken, 50-60 FPS arası oynuyorum.

Üstad merhabalar;

Son month 1 patch le birlikte hakikaten çok büyük düzelme oldu. Ancak ne varki hala gelecek performans updatelerini sabırsızlıkla bekliyorum. Ayrıca oyunda bazen ani fps düşüşleri oluyor bunun farkındamısınız bilmiyorum. Mesela 50-60 fps iken bir anda 18-25 civarına inip çıkıyor. Ortam değişkenlerine bağlı olmayan fps düşüşlerinden bahsediyorum. Bilgilendirmek için yazmak istedim.

performansla ilgili düzeltmeler ne zaman olucak bi tarih varmı bu şekil de aşırı donarak oynuyoruz oyunu ?

On 25.04.2017 at 2:43 PM, BattleGroundsTurkiye said:

Merhaba Barizard,

Hocam bende i5 işlemci GTX980m (2GB) var ve 4gb ram var ve inan gta5, farcry primal gibi oyunları medium ayarlarla 60-70 fps arası bitirdim ve 1-2 defaya mahsus 50lilere düştü o kadar ama bu oyunu oynarken bir türlü 60ı göremedim very-low ayarlarda oynuyorum grafik kartım güncel herşey düzgün önerilen ayarları çektim ama genelde 20-30da oynuyorum. Tamam erken erişim kabul ederim ama hani bize bi tarih verseniz deseniz ki "şu tarihte lag ve fps sorunu çözülmüş olacak" tamam derim ama 14 Nisan yazmışsınız hani planlanan zamandır 1 hafta gecikme olur diye düşündüm aldım ve hayal kırıklığına uğradım. Gerçekten çok istediğim bir oyun ama malesef uçaktan atladığım zamanlar binaların görüntüsü bi 30-40 saniye sonra düzeliyo belki de grafik kartım yandı diyecem ama imkansız :) yine de çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, teşekkürler yanıt için.

1 hour ago, BattleGroundsTurkiye said:

Minimum sistem gereksinimleri sayfamız: http://pubg.tamgame.com/game/guide/system.do

Minimum 6GB RAM gerektiği yazıyor. Sanırım ana sorunun bu.

Üstad, Son güncellemeyi denedim, ateş ederken fps düşüşleri çözülecek denmiş ne varki ateş anında fps düşüşleri devam ediyor. Bazen normal bazen düşüş var özellikle karşı karşıya kalıp ateş ederken inanılmaz fps düşüyor. Bilginize.

Merhabalar Lenovo Y510p kullanıcısıyım geforce 755m SLI 4 GB ekran kartım var oyunda SLI desteği olmadığı için oyundan verimli fps alamıyorum ve istediğim gibi oynayamıyorum. Oyun sektörüne baktığımız zaman (neredeyse) bütün oyunlarda SLI desteği var. Benim gibi bu sorunu yaşayan binlerce kullanıcı var. Merak ettiğim bizim için oyuna destek gelicek mi ? Gelecekse ortalama kaç güncelleme beklemeliyiz ? Cevabınız hayırsa lütfen mantıklı bir şekilde açıklar mısınız ?

22 hours ago, KAPTAN said:

Üstad, Son güncellemeyi denedim, ateş ederken fps düşüşleri çözülecek denmiş ne varki ateş anında fps düşüşleri devam ediyor. Bazen normal bazen düşüş var özellikle karşı karşıya kalıp ateş ederken inanılmaz fps düşüyor. Bilginize.

Hemde öyle böyle değil ya kare kare oynamak zorunda kalıyorsun buna bi çözüm bulunmalı.

Öncelikle kolay gelsin. Yukarıda arkadaşların da dediği gibi benimde uçaktan indikten sonra ilk 1 dk içinde binalar düzgün görünmüyor içlerine giremiyorum. Oyunun devamında da kasma sorunları oluşuyor. Bunun sebebinin attığım ekran görüntüsündeki launcherın Nvdia ekran kartını değilde entegre grafik kartını kullanmasından dolayı olduğunun düşünüyorum. Değiştirmek için bütün gerekenleri yaptım ancak değiştiremedim. Oyunu kasmadan düzgünce oynayan bir kişinin gösterdiğim launcher ayarı nasıl acaba söyleyebilir misiniz? Nvidia mı kullanılıyor yoksa sizde de entegre grafik kartı mı kullanılıyor?

Sistemim:

Windows 8.1 Pro 64bit 

Intel Core i7-4710MQ 2.50 Ghz İşlemci

Nvidia Geforce GTX 870-M Ekran kartı

8GB RAMPUBG.thumb.png.a8b6161d94b2e88a456d492fe242c1a2.png